Slovenya Üniversiteleri

Slovenya Üniversiteleri

Mobile: 05435377419

Slovenya Üniversiteleri Sistemi

Slovenya üniversiteleri, Ljubljana Üniversitesi, Slovenya’daki en eski ve en büyük üniversitedir. 64000 kayıtlı lisans ve lisansüstü öğrencisi ile Avrupadaki en büyük üniversiteler arasındadır. Ranking Web of World Universities tarafından yılda iki kez yapılan üniversite sıralamasına göre, şu anda (2014) Ljubljana Üniversitesi (12000 üniversite arasında) Dünyada 192., Avrupada ise 67. sıradadır.

Slovenya Üniversiteleri

Slovenya Üniversiteleri Kabul Şartları

Slovenya üniversiteleri Türkiye’den okumak isteyen öğrencileri diploma notlarına göre kabul etmektedir.
Yoğun talep olan bölümlerde öğrenciler diploma notlarına göre sıralanıp boş olan kontenjanlara yerleşirler.

YGS ve LYS sınav sonuçları öğrencilerin Türkiye’den alacakları denklik sürecinde önem arz etmektedir.
Özellikle YGS sınavında barajın altına kalan öğrencilerin Türkiye’den alacakları denklik ile alakalı sorun
yaşamaları muhtemeldir.

Yoğun talep olan bölümler için tavsiye edilen asgari diploma puanlarını EK-1 listesinde inceleyebilirsiniz. Ekonomi fakültesinin Uluslararası Ticaret ve Pazarlama bölümü ile İngiliz dili edebiyatı bölümlerinin eğitim dili İngilizcedir. Diğer Tüm fakülte ve bölümlerde eğitim dili Slovencedir.

Bazı eğitim programları için adayların sanatsal yetenek veya biyofiziksel kapasite testini geçmeleri
gerekmektedir. ( Mimarlık, Spor Fakültesi, Konservatuar vb. )

Bazı eğitim programları adayların Slovence bildiğini kanıtlayan sertifika gerektirmektedir. ( Gazetecilik, Sloven dili ve Edebiyatı vb. )

Slovence eğitim görecek olan adaylar 2. Sınıfa kayıttan önce Slovence dil sınavını geçmek zorundadırlar.

Adaylar, başvurularını yaparken, okumak istedikleri 3 program için tercih yapabilirler. Tercihler, tercih edilen ilk programdan başlanarak değerlendirmeye alındığından dolayı sıralamaları önemlidir.

Çalışma Hakkı

İlk sene hazırlık kursu alan öğrencilere çalışma imkanı bulunmamaktadır. Ancak 1. sınıftan itibaren part-time çalışma hakkı verilmekle birlikte, ‘oturum kartı’nın alınmış olması şartı aranır. Öğrenci ‘oturum kartı’nın geçerli olduğu süre boyunca hem eğitimine devam edip hem de çalışabilmektedir. Herhangi bir saat sınırlaması yoktur.

Harçlar ve Yaşam Masrafları

Hazırlık kursu ücretleri yıllık 3500-4000 € arası değişmektedir.Hazırlık kursları yıllık 550 saatlik kur şeklindedir. Okul ücretleri, fakültelere göre değişmekle birlikte yıllık 2000-5500 Euro/yıl arasındadır. Okul ücretleri, barınma masraflarını kapsamamaktadır.

Slovenya Üniversiteleri Dil Eğitimi

Slovenya´da Üniversitelerin kendi hazirlik dil okullari mevcuttur. Ingilizce veya Slovence dil hazirlik kursumuza sizleri gönderecegiz eger B22 seviyesindeyseniz ozaman hazırlık okumaniza gerek kalmayacaktir.

Konaklama

Sloven hükümeti yabancı öğrencilere ikamet fırsatı sağlamaz. Yakın olan özel yurtlar veya stüdyo daireler tercih edebilirler. € 250-350 arasında özel konutunda Tek kişilik oda veya çift kişilik oda € 150-200 arasında değişmektedir. Genel olarak stüdyo daire fiyatları 250-300 €.

Burslar ve KYK Kredisi

Slovenya Eğitim Bakanlığı’nın sunmuş olduğu akademik ve spor alanlarında başarılı olan öğrencilere yönelik burs imkânları bulunmaktadır.

Vize İşlemleri

Slovenya’ya dil ya da Üniversite eğitimi için gelmek isteyen adaylar eğitim amaçlı oturum başvurusu yaparlar. İlk oturum başvurusu Türkiye’den gerçekleşir ve 7-8 hafta sürebilmektedir. Daha sonra oturumun uzatılması Slovenya’dan her eğitim-öğretim yılının başlangıcından önce gerçekleştirilir. Slovenya’dan yapılan oturum uzatma işlemleri çok daha kısa sürmektedir.