Slovakya üniversiteleri

Slovakya Üniversiteleri

Mobile: 05435377419

Slovakya Üniversiteleri

Slovakya üniversiteleri, Slovakya’daki üniversiteler; Ekonomi üniversiteleri, Teknik üniversiteler, Tıp üniversitesi, Güzel sanatlar ve Müzik akademileri ve genel üniversiteler gibi ana gruplara ayrılabilir. Bazıları devlet üniversitesi olmakla beraber bazıları ise özeldir.

Slovakya Üniversiteleri

Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, Slovakya’da da üniversiteler, yabancı dil düzeyleri yetersiz olan öğrenciler için geliştirdikleri programlar sayesinde öğrencilerin, tahsil hayatları boyunca Slovakya’da kendilerini rahat bir şekilde ifade edebilmelerine olanak tanımaktadırlar.

Gayet  ekonomik şartlar sunan Slovakya üniversiteleri lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim verirler. Lisans eğitimi 3 veya 4 yıl olup  yüksek lisans 2 yıldır. Bazı üniversiteler lisans diploması vermeden 5 yıllık eğitimden sonra doğrudan yüksek lisans diploması verirler.

Eğitim Sistemi

Slovak yüksek öğretim kurumları tarafından verilen lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri bütün Avrupa Birliği ülkelerinde kolayca tanınmaktadır.

Slovakya bugün, yüksek eğitimlerini Avrupa’da tamamlamak isteyen uluslararası öğrenciler için en popüler yerlerden biridir. Her yıl ortalama 10,000 yabancı öğrenci ülkede eğitim hizmetlerinden faydalanmaktadır.
Slovakya’da Üniversite ve Kolej eğitiminden oluşan ikili bir sistem uygulanır.

Bazı kolejler üniversitelerle bağlantılı olup “ University College Faculties “ olarak anılır. Bir üniversite kolej düzeyinde eğitim programları da düzenleyebilir; Kolej programları da Lisans diploması verir.

“Üniversite” eğitimi 3,5-4 yıl sürer (6 yıllık tıp bilimleri istisnadır); lisans diploması alınır; yüksek lisans ve doktora programlarına devam etme imkanı bulunur.

Slovakya 1999’dan bugüne Bologna Süreci’ne dahil olmuştur; hedef Avrupa Yüksek Öğretim Kriterlerinin oluşturulmasıdır. Bu sürece bağlı lisans ve yüksek lisans uygulaması 1 Eylül 2006’dan itibaren devam etmektedir.

Kabul Şartları

Slovakya Üniversitelerine başvuru için Türkiye’de üniversite yerleştirme sınavına girmeniz ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmanız gerekmiyor. Lisans eğitimi için lise diplomanız ve lise not dökümünüz ile başvuru yapabiliyoruz.

üniversite başvuru ve kayıt işlemlerine Nisan – Temmuz aylarında başlaması gereklidir. Başvuru süreci ve vize işlemleri için bu süre önemlidir. Bazı üniversiteler Ağustos sonuna kadar kayıt kabul ederler ancak bazı bölümlerde kontenjan olduğu için bu süreye kadar beklenilmemesi gerekir.

Çalışma Hakkı

İlk sene hazırlık kursu alan öğrencilere çalışma imkanı bulunmamaktadır. Ancak 1. sınıftan itibaren part-time çalışma hakkı verilmekle birlikte, ‘oturum kartı’nın alınmış olması şartı aranır. Öğrenci ‘oturum kartı’nın geçerli olduğu süre boyunca hem eğitimine devam edip hem de çalışabilmektedir. Herhangi bir saat sınırlaması yoktur.

Harçlar ve Yaşam Masrafları

Fiyatlar güncel olmayabilir

  • Hazırlık Kursu Ücreti (ilk yıl) : 3000-4000 €
  • Üniversite Harcı (sonraki yıllar) : 2500-11500 €
  • Yurt Kirası : 90-220 €
  • Ulaşım : 15-20 €
  • Sağlık Sigortası : 10-12 €
  • Uçak bileti : 100-250 €
  • Pasaport ve Vize masrafları : 150-250 €
  • Beslenme ve Diğer Masraflar : 100-250 €

Dil Eğitimi

Üniversite bünyesinde verilen hazırlık kursların ortalama bir yıllık maliyeti 3000 ila 3600 Euro arasında değişmektedir. Öğrenci, kaydını yaptırdığı bir üniversite kursunu tamamladıktan sonra sadece o üniversiteye kurs yeterliliğini kabul ettirebilir. Başka üniversiteye o kurs sertifikası ile kabul edilemez.

Üniversite’ye doğrudan başvurabilmek için öğrencinin dil seviyesi Ielts: 6.00-6.50 Toefl: 70-80 olması gerekmektedir.

Konaklama

Slovakya´da konaklama´da danisman arkadaslariz sizlere oraya gittiginizde yardimci olacaktir.

Yurt fiyatlari cok uygundur, ayni sekilde arkadas edindiginizde´de ayri evlere cikma imkaniniz dogmaktadir.

Aylik gideriniz ortalama 50€ – 150€ arasi olacaktır.

Burslar ve KYK Kredisi

Yabancı ülkeler tarafından verilen özel burslardır. Kişiler kendi imkanlarıyla, ilgili ülke veya üniversitenin şartlarına göre başvuruda bulunabilirler. Ancak, adayların eğitim sonrası denklik bilgileri konusunda Yüksek Öğrenim Kurumundan bilgi edinmeleri gerekmektedir. Bu konudaki sorumluluk adayların kendisine aittir.

Vize İşlemleri

Vize başvurunuzu olabildiğince erken bir tarihte (örneğin, bir ay öncesinden) yapmanız tavsiye edilir. Öğrenim amaçlı vizelerin alınması ülkeden ülkeye değişmekle beraber, 2-3 ay veya daha uzun bir zaman sürebilir. Vize başvurunuzda pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en az bir yıl olmasına özen gösterilmesi tavsiye olunur.