Polonya üniversiteri

Polonya Üniversiteleri

Mobile: 05435377419

Polonya Üniversiteleri

Polonya üniversiteleri eğitim sistemi, Polonya okumak için harika bir ülkedir. Burada içlerinden istediğinizi seçebileceğiniz, uygun fiyatlı bir çok program bulabilirsiniz. Polonya üniversiteleri yabancı öğrencileri memnuniyet ile karşılamaktadırlar. Polonya şehirleri ise okumaya uygun şartları sağlamanın yanında birçok da atraksiyon sunmaktadırlar.

Polonya Üniversiteleri

Polonya’nın oldukça etkileyici eğitim geleneğinin temelleri orta çağa dayanmaktadır. Kraków ‘daki Jagiellonian Üniversitesi 14.yy’da kurulmuş olup, Avrupa’daki en eski üniversitelerden biridir.

Neredeyse tüm büyük şehirlerde özel ve de devlet okulları üçüncü kademe eğitim vermektedir. Sunulan program çeşitliliği oldukça çeşitli olup, okullar seçenekleri talebe göre her geçen gün arttırmaktadırlar.

Polonya diplomaları Avrupa Birliği (AB) ve dünya çapında tanınmaktadır, tanıyan ülkeler arasında ABD, Kanada ve Avustralya vardır. Polonya’da okumak size hem sıkı bir eğitim alma şansını hem de AB ve diğer ülkelerde iyi bir iş bulma şansı sağlayacaktır!

Leh eğitiminin yüksek kalitesi, Uluslararası kariyer yapan Leh bilimadamlarına bakarak anlaşılabilir. Mesela ilk bütün yüz transplant işleminin, Poznan Tıp Akademisi mezunu olan Maria Siemionow’un önderliğindeki bir grup cerrah tarafından ABD’nde yapıldığını biliyor muydunuz?

Eğer Polonya’da eğitim görmeyi tercih etti iseniz, Polonya Devlet Bursu Bursuna başvurabilirsiniz. Eğitim masrafınızı azaltmanız için başka yollar da mevcuttur.

Polonya Eğitim Sistemi

Polonya eğitim sistemi ülkenin Avrupa Birliğine girmesinden sonra önemli değişiklikle geçirmiş ve standartları Avrupa standartlarına uygun hale getirilmiştir. Polonya’da öğrenciler 19 yaşında orta öğrenimi bitirip matura sınavına girerler ve Matura Sertifikası (Swiadectwo Dojrzalosci) almaya hak kazanarak üniversitelere yerleştirmeleri yapılır. Polonya’da yüzden fazla üniversite vardır.

Teknik üniversiteler, işletme ve ekonomi akademileri, mühendislik ve tarım üniversiteleri, tıp fakülteleri ve daha birçok seçenek Polonya’da mevcuttur. Gene olarak 2 çeşit akademik derece vardır; lisans (Licencjat) ve Master Derecesi (Tytul Magistra). Polonya’da lisans eğitimi 3 yıl, master eğitimi ise 2 yıl sürer.

Master derecesini tamamlayan öğrenciler daha sonra ek Podyplomowe (Postgraduade Degree) adı verilen eğitimlere katılabilir. Bu eğitimler genellikle iki ya da üç sömestr sürer.

Polonya Üniversiteleri Kabul Şartları

Polonya üniversitelerine başvuru için Türkiye’de üniversite yerleştirme sınavına girmeniz ya da bir üniversiteye yerleştirilmiş olmanız gerekmiyor. Lisans eğitimi için lise diplomanız ve lise not dökümünüz ile başvuru yapabiliyoruz.

üniversite başvuru ve kayıt işlemlerine Nisan – Temmuz aylarında başlaması gereklidir. Başvuru süreci ve vize işlemleri için bu süre önemlidir. Bazı üniversiteler Ağustos sonuna kadar kayıt kabul ederler ancak bazı bölümlerde kontenjan olduğu için bu süreye kadar beklenilmemesi gerekir.

Çalışma Hakkı

İlk sene hazırlık kursu alan öğrencilere çalışma imkanı bulunmamaktadır. Ancak 1. sınıftan itibaren part-time çalışma hakkı verilmekle birlikte, ‘oturum kartı’nın alınmış olması şartı aranır. Öğrenci ‘oturum kartı’nın geçerli olduğu süre boyunca hem eğitimine devam edip hem de çalışabilmektedir. Herhangi bir saat sınırlaması yoktur.

Harçlar ve Yaşam Masrafları

Fiyatlar güncel olmayabilir.

Hazırlık Kursu Ücreti (ilk yıl)2000-3500 €
Üniversite Harcı (sonraki yıllar)1500-11000 €
Yurt Kirası130-250 €
Ulaşım15-20 €
Sağlık Sigortası10-12 €
Uçak bileti100-250 €
Pasaport ve Vize masrafları150-250 €
Beslenme ve Diğer Masraflar100-250 €

Polonya´da Dil Eğitimi

Hazırlık kursları Üniversite bünyesinde olmak üzere Lehçe ya da İngilizce olarak eğitimi verilmektedir.

Üniversite bünyesinde verilen hazırlık kursların ortalama bir yıllık maliyeti 2000 ila 3500 Euro arasında değişmektedir. Öğrenci, kaydını yaptırdığı bir üniversite kursunu tamamladıktan sonra sadece o üniversiteye kurs yeterliliğini kabul ettirebilir. Başka üniversiteye o kurs sertifikası ile kabul edilemez.

Üniversite’ye doğrudan başvurabilmek için öğrencinin dil seviyesi Ielts: 6.00-6.50 Toefl:70-80 olması gerekmektedir.

İngilizce hazırlık sınıfında okuyabilmek için ise lise diplomasının ve pasaportunun olması yeterlidir. Yıl sonunda yapılacak yeterlilik sınavında başarılı olanlar bölümlere kayıt hakkını kazanmış olur. Lehçe için de aynı durum geçerlidir.

Polonya Üniversiteleri Konaklama

Polonya ya giden öğrenciler üç türlü ikamet edebilmektedirler.

1-Özel Yurtlar:
Bu yurtlar karmadır, çoğunluk olarak yabancı öğrencilerin kaldığı yurtlardır. Ücretleri elektrik, su, ısınma ve kira dahil 75 -250 Euro arasında olup apart tarzındadır. Banyo, WC ve mutfak oda içerisindedir. İnternet imkanı vardır. Odalar 6 kişiliktir, temel eşya olarak da tek odada 6 ranza 3 çalışma masası mevcuttur.

2-Apart Evler:
Apart evler, erkekler ve bayanlar için ayrı ayrı evlerdir. Yine aynı şekilde elektrik, su, ısınma kira dahildir. Ortalama 6-8 kişilik içindir. Genellikle 3-4 oda ve bir ortak paylaşım oturma salonu olup bütün eşyaları mevcuttur. Bu apart tarzı evler 8 kişilik olup evlerin kira bedeli de kişi başı 150 -250 Euro arasında değişmektedir.

3-Üniversiteye Kayıtlı Öğrencilerinin Kaldığı Yurtlar:
Bu yurtlara üniversiteler sadece kendi öğrencilerini kabul edilmektedir. Bir, iki ya da üç kişilik odalardan oluşabilmektedir. Genellikle kampus alanı içerisinde ya da kısa mesefade bulunmaktadırlar. Wc, banyo ve mutfak ortak kullanım alanı olmakla birlikte pek çoğunda kablosuz internet olanağı sağlanmaktadır. Kişi başı aylık ücreti 80 ila 200 Euro arasında değişmektedir.

Burslar ve Kyk Kredisi

Polonya’da okumak az bir fiyata kaliteli eğitim almak demektir. Ek olarak, uluslararası öğrencilere verilen burslar ve de indirimlere başvurabilirsiniz. Örnek olarak, Polonya Hükümet Bursu sadece eğitim ücretinizi karşılamakla kalmaz, bunun yanında size aylık olarak belli bir meblağ da katkıda bulunur, bununla gündelik giderlerinizi karşılaşabilmeniz mümkün olur. Hükümet bursları belli bir süreliğine verilmektedir. Fakat, bu süreyi eğitim hayatınızın geri kalanını da kapsayacak şekilde uzatılması için başvuru yapabilirsiniz.

Ek olarak, finansal durumunuz kötü ise veya aynı anda iki programa birden katılmak istiyorsanız,eğitim kurumunuza ücret indirimi veya tüm eğitim ücretinden feragat edilmesi için başvurabilirsiniz.

Eğer Polonya kökenli iseniz ve de bu elçilik veya konsolosluğunuz tarafından onaylanırsa, Polonya’da üniversiteler için daha az para ödeyebilirsiniz. Daha fazlası için acentamıza sorabilirsiniz.

Polonyadaki bir çok üniversitenin kendi burs programları da mevcuttur, ve de bu burslar uluslararası öğrencileri de kapsamaktadır. Dikkat çekici notlar sizin bu hakları kazanmanızı sağlar, ama bilimsel araştırmanız için de buna hak kazanabilirsiniz. Eğer sizin seçtiğiniz üniversitenin de bu tip destek programlarına sahip olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, üniversitenizin sunumunu inceleyiniz.

Polonya Üniversiteleri Vize İşlemleri

Vize Başvuru Merkezi tarafından alınacak tüm başvurular, değerlendirme ve karar için Türkiye’deki Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğine ve Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğuna gönderilecektir. Vize Başvuru Merkezi çalışanlarının,Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu tarafından verilen vize kararlarında herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.