Macaristan Üniversiteleri

Macaristan Üniversiteleri

Mobile: 05435377419

Macaristan Üniversiteleri

Macaristan Üniversiteleri, Alman eğitim ekolüne sahip Macaristan’da, lisans eğitim süresi 3-4 yıl arasında bölümden bölüme değişkenlik gösteriyor. Üstelik master eğitimine de doğrudan geçiş yapabilirsiniz. Bazı bölümlerde aynı bölümü Türkiye’de okuyan öğrenciler lisans kredilerini (180 kredi) 4 yılda tamamlarken, Macaristan’da okuyan öğrenciler aynı eğitimi 3 yılda tamamlıyor. Bunun da size 1 yıl kazandırdığını düşünecek olursanız, sizinle aynı dönem üniversiteye başlayan bir arkadaşınıza göre 2 yıl avantaj sağlamanız söz konusu. Diğer öğrenciler bu iki yılda öğrenim görürken, siz iş hayatına atılmış olacaksınız.

Macaristan Üniversiteleri

Eğitim Sistemi

Son derece ekonomik fiyatlara, tıptan mühendisliğe, ekonomiden psikolojiye kadarçok geniş yelpazede kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız; MACARİSTAN sizi bekliyor!!!

Eğitim standartları yüksektir.

Macaristan üniversitelerinin YÖK denkliği vardır.

Macaristan üniversitelerinden alınan diploma, tüm AB ülkelerince tanınmaktadır.

Macaristan’da alacak olduğunuz eğitimin toplam maliyeti, Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin eğitim maliyetine kıyasla çok daha uygundur.

Macaristan diğer Avrupa Birliği ülkeleri ile kıyaslandığında ulaşım, beslenme ve barınma ücretlerinin düşük olduğu bir ülkedir. Bu nedenle öğrenim hayatı da öğrenciler için düşük maliyetli olacaktır.

Kabul Şartları

Macaristan üniversitelerinde eğitim alabilmeniz için Lise diplomanız kayıt için yeterli. İster düz lise, ister meslek lisesi ya da imam hatip lisesi mezunu olun fark etmiyor. Macaristan’da üniversite eğitim almanız ve idealinizdeki bölümü okumanız için lise diplomanız yeterli oluyor! Denklik sizin için önemli ise YÖK’ün sürekli değişen kurallarını takip ederek YGS ve LYS’den minimum puanları almanız gerekiyor.

Yabancı öğrenciler, ilk olarak Üniversite Hazırlık Programına kabul edilirler. Hazırlık sınıfında öğrencilere İngilizcenin yanı sıra, seçmek istediğiniz bölüm doğrultusunda dersler verilir. Bu dönemi başarıyla tamamlayan öğrenciler, eğitim almak istediği bölüme kabul edilirler.

Hem İngilizcesi hem de bölümü ile ilgili dersleri çok iyi derecede olan öğrenciler, ilgili üniversite tarafından düzenlenen muafiyet sınavına katılabilirler. Muafiyet sınavından geçebilen öğrenciler, hazırlık yılı okumaya gerek kalmaksızın üniversite eğitimine başlayabilirler.

İngilizce bilgisi, hazırlık programına katılacak kadar iyi olmayan öğrenciler, yoğunlaştırılmış İngilizce programı almaları gerekir. Yoğun İngilizce eğitimi içeren bu program sonunda öğrenciler, hazırlık (foundation) eğitimine alınırlar ve bu eğitim sonunda bölümlerine başlayabilirler.

Macaristan’da lisans eğitimi 3 yıl ( bazı mühendislik bölümlerinde 3,5 – 4 yıl), Master eğitimi ise genellikle 2 yıl , bazı üniversitelerde ise 1 yıl sürer. Tıp eğitimi 6 yıl, Diş Hekimliği ve Eczacılık ise 5 yıldır.

Çalışma Hakkı

Macaristan’da eğitim amaçlı ikamet hakkına sahip öğrenciler haftada 24 saat çalışma hakkına sahiptir. 24 HOURS PER WEEK

Harçlar ve yaşam Şartları

Macaristan’da üniversite ücretleri 1600 Euro’dan başlar, sosyal bilimler bölümleri ve bazı mühendislikler 3500 Euro’dur, Mimarlık 4600 Euro. Tıp, diş hekimliği ve eczacılık bölümlerinde ise yıllık üniversite ücretleri 13-14.000 Euro civarındadır. Bu ücretler hem vakıf üniversiteleri hem de diğer birçok yurtdışı eğitim seçenekleriyle kıyaslandığında çok ekonomiktir.Yaşam giderleri ve cep harçlığı.

Macaristan ekonomik yaşam maliyetleri ile üniversite öğrencileri için oldukça avantajlı bir ülkedir. Yabancı bir öğrencinin aylık yemek, ulaşım, harçlık ve sosyal ihtiyaçları için harcayacağı miktar 250-400 Euro civarındadır. Türkiye’de eğitim almanın da bir maliyeti olduğunu unutmayın!

Birçok öğrenci ve veli, maliyet hesaplaması yaparken yurtdışı seçeneğindeki tüm giderleri ek gider olarak algılar. oysa Türkiye’de okumakta olan öğrencilerin de bulundukları şehir ve sosyal ortama göre değişen giderleri vardır, ve özellikle büyük şehirlerde okuyan  öğrencilerde bu giderler yurtdışı maliyetlerinin bile üzerinde olabilmektedir.

Macaristan Üniversiteleri Dil Eğitimi

Macaristan’da eğitim dili yabancı öğrenciler için İngilizce’dir. Lisans veya Yüksek Lisans, 1. sınıftan başlayabilmek için minimum B2 seviyede İngilizce gereklidir, TOEFL ya da IELTS sonucu şart değildir, okullar kendi seviye tesbit sınavlarını kendileri yaparlar. İngilizceniz yetersiz ise çoğu okulda hazırlık sınıfı mevcuttur.

Macaristan Üniversiteleri Yurtlar ve Konaklama

Bazı üniversiteler yurt seçeneği sunuyor olsa da Macaristan’da eğitim alan öğrencilerin genellikle birinci tercihi ekonomik ve daha konforlu olması nedeniyle mobilyalı ev kiralamaktır. Örneğin Peç Üniversitesinde yurtlar aylık 60-110 Euro arasında değişir, Dunaujvaros’ta yurt aylık 120 Euro’dur. Öğrencilere özel kiralanan 2 ya da 3 kişilik evlerde ise kişi başı aylık kira gideri ortalama 150-200 Euro civarında olmaktadır.

Burslar ve Kyk Kredisi

Macaristan’da okumak için Macar Hükümetinin Campus Hungary ( http://www.campushungary.org) sayfasından bursları takip edebilirsiniz, bazı üniversiteler başarılı öğrencilere değişen oranlarda harç ücretlerine destek vermektedir.

Vize İşlemleri

Macaristan, Avrupa Birliği üyesi ve Schengen Bölgesi üye ülkelerinden biridir. Bağlı olduğu anlaşmalar sebebiyle Macaristan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına schengen vize prosedürünü uygulamaktadır. Ancak T.C. Diplomatik Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport hamilleri, Macaristan’a seyahatlerinde 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla Macaristan schengen vizesinden muaftırlar.

Macaristan Türkiye dış temsilcilikleri olan Ankara Macaristan Büyükelçiliği ve İstanbul Macaristan Başkonsolosluğu, Macaristan vize başvurularını kabul etmekle ve sonuçlandırmakla yetkili tek kurumdur.